Griešana ir viens no visvienkāršākajiem ražošanas procesiem. Un starp daudzajām pieejamajām iespējām, iespējams, esat dzirdējuši par lāzera un CNC griešanas precizitāti un efektivitāti. Papildus tīriem un estētiskiem griezumiem tie piedāvā arī programmējamību, kas ietaupa vairākas stundas un palielina jūsu darbnīcas produktivitāti. Tomēr griešana, ko piedāvā galda CNC frēzmašīna, diezgan atšķiras no griešanas, ko piedāvā lāzergriešanas mašīna. Kā tas ir iespējams? Apskatīsim to sīkāk.
Pirms iedziļināties atšķirībās, vispirms gūsim pārskatu par atsevišķām griešanas mašīnām:
Kā norāda nosaukums, lāzergriešanas iekārtas izmanto lāzerus materiālu griešanai. To plaši izmanto vairākās nozarēs, lai nodrošinātu precīzus, augstas kvalitātes un augstākās klases griezumus.
Lāzergriešanas iekārtas ir programmējamas, lai kontrolētu lāzera stara ceļu, lai realizētu dizainu.
CNC apzīmē datora ciparu vadību, kur dators kontrolē iekārtas frēzi. Tas ļauj lietotājam iestatīt ieprogrammētu frēzes trajektoriju, kas paver lielākas automatizācijas iespējas procesā.
Griešana ir viena no daudzajām funkcijām, ko var veikt CNC iekārta. Griešanai izmantotais instruments aktivizē kontaktgriešanu, kas neatšķiras no parastās griešanas darbības. Papildu drošībai galda iekļaušana nostiprinās sagatavi un nodrošinās stabilitāti.
Galvenās atšķirības starp lāzergriešanu un griešanu ar galda CNC frēzi ir šādas:
Lāzergriešanā lāzera stars paaugstina virsmas temperatūru tiktāl, ka tas izkausē materiālu, tādējādi izveidojot ceļu griezumu veikšanai. Citiem vārdiem sakot, tiek izmantots siltums.
Griežot ar CNC iekārtu, ir jāizveido dizains un jāpārveido tas par jebkuru saderīgu programmatūru, izmantojot CAD. Pēc tam jāpalaiž programmatūra, lai vadītu frēzi ar griešanas piederumu. Griešanas instruments seko programmētā koda noteiktajam ceļam, lai izveidotu dizainu. Griešana notiek ar berzes palīdzību.
Lāzergriešanas griezējinstruments ir koncentrēts lāzera stars. CNC griezējinstrumentu gadījumā var izvēlēties no plaša piederumu klāsta, piemēram, gala frēzes, lidojošās griezējas, plaknes frēzes, urbja uzgaļi, plaknes frēzes, urbji, dobās frēzes utt., kas tiek piestiprinātas pie frēzes.
Lāzergriešana var griezt dažādus materiālus, sākot no korķa un papīra līdz kokam un putām, kā arī dažādiem metālu veidiem. CNC griešana galvenokārt ir piemērota mīkstākiem materiāliem, piemēram, kokam, plastmasai un noteiktiem metālu un sakausējumu veidiem. Tomēr jaudu var palielināt, izmantojot tādas ierīces kā CNC plazmas griešana.
CNC frēze piedāvā lielāku elastību, jo tā var pārvietoties pa diagonāli, izliektām un taisnām līnijām.
Lāzera stars veic bezkontakta griešanu, savukārt CNC iekārtas frēzes griezējinstrumentam ir fiziski jāsaskaras ar sagatavi, lai sāktu griešanu.
Lāzergriešana izrādās dārgāka nekā CNC griešana. Šāds pieņēmums ir balstīts uz faktu, ka CNC iekārtas ir lētākas un patērē arī salīdzinoši mazāk enerģijas.
Lāzera stariem ir nepieciešama liela enerģijas jauda, lai, tos pārveidojot siltumā, iegūtu ievērojamus rezultātus. Turpretī CNCgalda frēzmašīnasvar darboties nevainojami pat ar vidēju enerģijas patēriņu.
Tā kā lāzergriešana izmanto siltumu, sildīšanas mehānisms ļauj operatoram nodrošināt noslēgtus un pabeigtus rezultātus. Tomēr CNC griešanas gadījumā gali būs asas un robainas, tāpēc tie būs jāpulē.
Lai gan lāzergriešana patērē vairāk elektroenerģijas, tā to pārvērš siltumā, kas savukārt nodrošina lielāku efektivitāti griešanas laikā. Taču CNC griešana nenodrošina tādu pašu efektivitātes pakāpi. Tas var būt tāpēc, ka griešanas mehānismā detaļas fiziski saskaras, kas novedīs pie siltuma ģenerēšanas un var radīt vēl lielākus neefektivitātes zudumus.
CNC frēzes pārvietojas saskaņā ar kodā apkopotajiem norādījumiem. Rezultātā gatavie produkti būtu gandrīz identiski. Lāzergriešanas gadījumā mašīnas manuāla vadība rada zināmu kompromisu atkārtojamības ziņā. Pat programmējamība nav tik precīza, kā iedomāts. Papildus atkārtojamības punktu iegūšanai CNC pilnībā novērš cilvēka iejaukšanos, kas arī palielina tās precizitāti.
Lāzergriešana parasti tiek izmantota lielās nozarēs, kurām ir lielas prasības. Tomēr tagad tā paplašinājusies arī uzmodes industrijaun arīpaklāju rūpniecībaNo otras puses, CNC iekārtu parasti mazākā mērogā izmanto hobiju entuziasti vai skolās.
No iepriekš minētā ir skaidrs, ka, lai gan lāzergriešana nepārprotami uzplaukst noteiktos aspektos, laba, veca CNC iekārta tomēr izdodas iegūt dažus pārliecinošus plusus. Tātad, ja jebkura iekārta pati par sevi ir pārliecinoša, izvēle starp lāzergriešanu un CNC griešanu ir pilnībā atkarīga no projekta, tā konstrukcijas un budžeta, lai noteiktu piemērotu variantu.
Ņemot vērā iepriekš minēto salīdzinājumu, šī lēmuma pieņemšana būtu vieglāka.
Par autoru:
Pīters Džeikobss
Pīters Džeikobss ir vecākais mārketinga direktors uzņēmumāCNC meistariViņš aktīvi iesaistās ražošanas procesos un regulāri publicē savas atziņas dažādos emuāros par CNC apstrādi, 3D drukāšanu, ātro instrumentu apstrādi, iesmidzināšanas formēšanu, metālu liešanu un ražošanu kopumā.